Padangi pusat kota ehk linna keskuseks peetakse pasar raya’t, mis tõlkes tähendab suurt turgu. Oma nime on koht kindlasti väärt, sest igakord kui peame seda turgu läbima olen pärast väsinud ja üleni higine. Põhjus, miks seda turgu peame läbima on angkot'i terminal, mis asub selle turu keskmes. Seal tuleb maha minna, et võtta järgmine transpordivahend või jala kuskile endasi minna. Siiani ei ole veel kordagi läinud linna, et ainult turuga tutvuda. Ma ei oska kõige paremat võrdlust tuua, aga kui panna kokku Tallinna keskturg ja Balti jaama turg ning korrutada see kümnega, võibolla isegi viieteistkümnega, siis saaks aimu, kui suur ta on. Seal tõepoolest üritatakse müüa kõike ja suurtes kogustes. Lisaks on seal sadu müüjaid kõva kisa tegemas, et inimesed märkaks just nende kaupu. Hõigutakse hindu, kvaliteeti, head teenindust ja kümmet muud asja oma kauba kohta. Kuigi on olemas mingisugune mõtteline joon piirkondade vahel, kus eri kaupu pakutakse ei ole üldse üllatav, et riiete vahel sulle keegi äkki mangot või õuna vmt pakkuma tuleb. Loomulikult on igalpool tänavatoidu müüjaid, kes hoolitsevad, et kogu su peenraha endale saaks. Nende sänksid ei ole kunagi kallid. Igasuguste frititud ampsude hinnad on umbes 1000-2000 ruupiat. Samas ei ole valik väga suur, kuid sarnase toidu pakkujaid on lihtsalt palju. Kui juhtud kuskilt midagi ostma, siis tekib sinu lähedusse kohe väike parv inimesi, kes sulle veel midagi müüa soovivad. Rääkimata kerjustest, kelle ämbrite kolistamise hääl on üks kindel osa turu helide kakofoonias.
Kõige parem on turgu läbida hommikul 8-10 vahel, siis on kaup veel värske ja rahvast ei ole nii palju. Võrdluseks näiteks pühapäeva pealelõunaga, kui tekib tunne, et kuidas kogu see mass siin üldse midagi osta või müüa saab, kui nad kõik üksteisel seljas elavad. Lisaks saavad müügilettide vahel liikuda autod ja rollerid, mille juhid on siiani üllatavalt rahulikud olnud, sest sellist risti-rästi liikumist on raske kirjeldada.
Minu jaoks on kõige harjumatum iga müüja soov sinu tähelepanu võita ja kui kuskil peatud, et midagi uurida, siis ei jäta sind keegi kõnetamata. Olles harjunud Eestis uurima omaette ja müüja abita, muutub siin isegi paari õuna ostmine väsitavaks. Ent siiski on mul plaan ühel hetkel teha turul üks põhjalikum tiir ja kangesti tahaks kuidagi jääda nähtamatuks, et kogu seda melu kõrvalt jälgida. Viimast soovi ei suuda ka ilmselt kõige innukam võlur täita, sest olles pikka kasvu, heledate juustega ja siniste silmadega ehk teisisõnu bule saadab mind kõikjal tähelepanu ning uudishimu.
Hea küll, turg turuks. Padang ei ole ainus linn, kus inimeste elatis sõltub sellest, kui palju oma kaupu müüa suudetakse. Kurb on lihtsalt see, et siin tõesti muud ei olegi. Kultuuri mõttes on linn väga vaene: umbes miljoni inimese jaoks on üks kultuurikeskus, kus toimub natuke tantsu ja teatriüritusi, seal saab vaadata moodsa kunsti näitust, kuid seda koos koolinoortega, kes peavad oma arvamuse näitusest kirja panema. Seejuures ei jäta nad kasutamata võimalust koos sinuga pilti teha.
Rääkides veel inimestest, siis nende olemus üldiselt on siiras ja kui sa oled hädas, siis nad on tõesti valmis sind aitama. See ei ole nende jaoks kunagi liiga raske. Isegi kui nad keelt ei oska, siis aidata ikka suudavad. Hõikavad sulle transpordi või kõnnivad sinuga natuke maad, et saaksid õigest suunast aru ja ei eksiks. Muidugi jõuavad nad selle viie minuti jooksul küsida ka oma tavalised küsimused sinu päritolu, elukoha ja keeleoskuse kohta.
Üks meie õpetajatajatest, Yusuf on aitamise osas väga super. Kui sul on vaja kuskile minna või tunned huvi söögikohtade osas, siis kulutab ta lahkelt tunnist oma 20 minutit selleks, et joonistada tahvlile kaarti või õpetada sulle vajalikku sõnavara ja palju muud taolist. Ta julgustab alati sind küsima ja uurima ning isegi kui tema ei oska aidata, siis tema sõbrad ikka oskavad.
Muusika kohvik tähistab siin karaoket, kus lauldakse ainult romantilisi laule. Austraallaste loodud koht Fellas pandi kinni, samuti ei ole enam Lonely Planetis leiduvat Tokyo söögikohta ja prantsusepäraste küpsetiste kohvik müüb hollandi küpsetistega äravahetamiseni sarnaseid kooke ja saiu.
Veidi vabam elu on hiina linnaosas, kus poed müüvad õlut, eksisteerivad piljardi mängimise kohad ja saab süüa hiina toitu. See on siiani ainus, mille kohalikud on omaks võtnud. Tundubki, et inimesed siin on väga rahul oma toiduga, mistõttu näiteks PizzaHut’i sööki peetakse sänksiks, mille peale tuleb kindlasti riisi süüa. Omamoodi muidugi on mul hea meel, et kohalik toidukultuur on nii tugev ja midagi muud sinna kõrvale ei vajata.
Üks, millest ei saa mööda vaadata ja mis suurendab minu mõistmisvõimet seoses linna praeguse kaootilise olukorra osas, on 2009. aastal toimunud 7,6 magnituudine maavärin. See põhjustas suure hävingu, kus linnapildist tuli ära koristada kokku varisenud hotelle, poode, restorane. Osad nendest majadest on veel siiani varemetena alles ja on näha, et inimesed ei ole sellest katastroofist täielikult toibunud. Ärimeestele on see suur rahaline kaotus ja uute hoonete ülesehitamine kulukas ning aeganõudev. Kuid ehitustööd käivad ja võimalik, et viie kuni seitsme aasta pärast on linn oma endises olekus.
Ikkagi on kummaline, et linnas, kus asub enamus piirkonna ülikoole ei ole üldse sellist mõnusat noorte poolt loodud õhkkonda ja uuenduslikke olemise vorme. Mitmed kohalikud, kes siin kampuses elavad ütlevad ka, et neile Padang üldse ei meeldi ja igal võimalusel minnakse oma küladesse tagasi. Linnal lihtsalt puudub eripära ja siin ei teki kellelgi eriti omanäoliste kogukondade loomise vajadust. LonelyPlaneti kokkuvõtte Padangist - kui sul on nina all sate ja Bintang’i õlu ning õhtune taevas, siis kellele need probleemid lõpuks ikka korda lähevad, minu puhul ei kehti, sest ma ei ole siit läbisõitev turist.
Peagi plaanime rentida rolleri või motika, et oma soovidele vastavalt ringi sõita ja uurida, kas meil on mõned kohad või lausa piirkonnad märkamata jäänud, et mitte liiga kiirelt kindlat seisukohta võtta. Kes teab, mis siin veel peidus on...või ei ole.